Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na begonii

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Patogen poraża wszystkie nadziemne części roślin. Na liściach i ogonkach liściowych pojawiają się początkowo szare, a później brązowe, stopniowo powiększające się plamy. Na plamach tych w warunkach wysokiej wilgotności pojawia się szary, pylący nalot grzyba z zarodnikami. Zarodniki przyczyniają się do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania choroby na zdrowe części rośliny. Na porażonych kwiatach begonii pojawiają się początkowo drobne, okrągłe, jasne plamy, które z czasem powiększają się i stają się brunatne. Porażone kwiaty zamierają, gniją lub zasychają, a po pewnym czasie pojawia się na nich szary pylisty nalot. Choroba może doprowadzić do zniszczenia całych roślin lub częściowego uszkodzenia roślin, co obniża walory dekoracyjne begonii.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Porażone fragmenty roślin lub całe rośliny, w przypadku silnego porażenia należy usuwać.
  • Zraszanie roślin wykonywać jedynie w warunkach umożliwiających szybkie obsychanie roślin. Należy unikać zraszania podczas pochmurnym dni, a także w trakcie opadów.
  • Podczas podlewania rośliny podlewać bezpośrednio po podłożu, unikając zwilżania liści.
  • Pomieszczenie, w których uprawiane są begonie należy wietrzyć.
  • Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać w momencie gdy zauważono pierwsze objawy choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.