Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na chryzantemie

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń występuje na wszystkich nadziemnych częściach roślin. Najczęściej jednak rozwija się na kwiatach, ponieważ woda, gromadząca się na kwiatach (z opadów lub podlewania) sprzyja rozwojowi chorób. Na porażonych tkankach pierwsze pojawiają się wodniste plamy. Po pewnym czasie w miejscach zmienionych chorobowo wytwarza się charakterystyczny dla szarej pleśni szary, pylący nalot. Jest to nalot złożony z trzonków i zarodników konidialnych, służących rozprzestrzenianiu się patogena. W przypadku infekcji liści oraz pędów początkowo pojawiają się brunatne, nekrotyczne plamy, na których w warunkach sprzyjających tworzy się nalot szarej pleśni. Rozwojowi choroby sprzyjają warunki wysokiej wilgotności i temperatura w przedziale 15-25°C. Grzyb może rozwijać się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin lub zimuje w szczątkach roślinnych.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Odpowiednie nawożenie roślin, powoduje zwiększenie odporności na szarą pleśń.
  • Należy na bieżąco wycinać porażone fragmenty roślin: kwiaty, liście, pędy. W ten sposób ograniczymy ryzyko infekcji wtórnej.
  • Unikać podlewania roślin po liściach — strumień wody powinien być skierowany na podłoże.
  • Szklarnie, w których hodowane są chryzantemy należy regularnie wietrzyć.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.