Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na ogórku

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń może wystąpić w każdej fazie rozwojowej ogórka. Pierwsze porażeniu ulegają siewki ogórka, na których występują objawy w postaci zgorzeli. Porażone siewki przewracają się i w warunkach wysokiej wilgotności pokrywają się szarym nalotem. Rośliny dojrzałe są narażone na infekcję w miejscach zranienia. Na owocach, liściach lub pędach w miejscu infekcji początkowo pojawiają się szkliste, wodniste plamy gnilne. Po pewnym czasie na porażonych tkankach pojawia się charakterystyczny szary, silnie pylący nalot. Nalot pyli zarodnikami, służącymi do rozprzestrzeniania patogenu. Choroba może się również rozwijać na ogórkach po zbiorze podczas długotrwałego przechowywania. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po zbiorze ogórków należy zebrać i zniszczyć pozostałe resztki roślin.
  • Porażone fragmenty roślin, należy jak najszybciej usunąć, aby nie stanowiły źródła kolejnych zakażeń.
  • Zebrane ogórki należy przechowywać w odpowiednich warunkach (temperaturze 0-1˚C i wilgotności względnej powietrza 90-95%) w zdezynfekowanych pojemnikach.
  • Pierwsze zabiegi wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Opryskiwać z uwzględnieniem okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.