Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na pelargonii, surfinii

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń rozwija się na każdej nadziemnej części rośliny (liściach, kwiatach, łodygach). W wyniku porażenia na liściach, zazwyczaj na brzegach liści, rozwijają się różnego rodzaju plamy: od drobnych wodnistych po obszerne brunatne i suche. Na plamach, z czasem, pojawia się charakterystyczny szary, pylisty nalot złożony z zarodników konidialnych. Zarodniki te przyczyniają się do kolejnych infekcji, dzięki czemu, choroba szybko się rozprzestrzenia. Porażone kwiaty roślin balkonowych brunatnieją i obumierają. Opadłe liście, zainfekowane płatki kwiatów, przyczyniają się do infekcji kolejnych części rośliny. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, skąd wiosną dokonuje infekcji. Infekcji sprzyja wysoka wilgotność i temperatura powyżej 15°C.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy stosować nawozy dostosowane do potrzeb pokarmowych roślin balkonowych, unikając przenawożenia azotem.
  • Usuwać przekwitłe kwiaty, które są podatne na infekcje, skąd choroba rozprzestrzenia się na inne części roślin.
  • Usuwać inne fragmenty roślin, które są źródłem infekcji wtórnej.
  • Unikać podlewania roślin po liściach.
  • Szklarnie, w których uprawiane są rośliny balkonowe, powinny być wietrzone.
  • Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (wysoka wilgotność powierza).

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.