Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na cebuli

Gatunek: Na cebuli głównie występuje wciornastek tytoniowiec (łac. Thrips tabaci) należący do rzędu przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Wciornastki pojawiają się na plantacjach z końcem maja. Larwy oraz dorosłe osobniki żerują na liściach (szczypiorze) cebuli. Wysysając soki z komórek powodują powstawanie białosrebrzystych plamek. Stopniowo szczypior staje się szarawy, deformuje się, łamie i usycha. Przez uszkodzenie nadziemnej części rośliny, zawiązywane cebule są znacznie mniejsze. W przypadku plantacji nasiennych żerujące na łodygach nasiennych wciornastki, powodują obniżenie jakości i zdolności kiełkowania zawiązywanych nasion. W miejscu żerowania wciornastki pozostawiają drobne, ciemne grudki, będące odchodami. Szkodnik może mieć kilka (2-4) pokoleń w roku. Największe szkody wciornastki wyrządzają w czerwcu i lipcu. Szkodniki zimują w resztkach roślinnych.

Wygląd szkodnika: Wciornastki z powodu silnie wydłużonego kształtu wyglądem przypominają niewielkie przecinki. Owad dorosły wciornastka tytoniowca ma długości do 1,2 mm i barwę od jasnożółtej do czarnej. Larwy są żółte. Dorosłe wciornastki posiadają 2 pary jasnych postrzępionych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki roślinne po zbiorach należy usuwać, gdyż na nich mogą zimować wciornastki. Resztki można również przekopać lub przeorać.
  • Nie powinno się uprawiać cebuli w sąsiedztwie innych roślin żywicielskich wciornastków, do których należą m.in.: papryka, kapusta, ziemniak.
  • Środki ochrony roślin stosować natychmiast po zauważeniu dorosłych szkodników lub objawów żerowania, od fazy gdy cebula ma dobrze rozwinięty pierwszy liść, do końca fazy gdy 50% liści rośliny zgina się. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.