Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na papryce

Gatunek: Na papryce występuje wciornastek tytoniowiec (łac. Thrips tabaci) należący do rzędu przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Wciornastki pojawiają się na plantacjach z końcem maja. Larwy oraz dorosłe osobniki żerują na liściach, kwiatach, owocach oraz pędach. Najczęściej spotykane są na spodniej stronie liści. Wciornastki wysysają zawartość komórek roślinnych, wskutek czego na powierzchni liścia pojawiają się jasnożółte, drobne, okrągłe lub kanciaste plamki. Z czasem plamy brunatnieją, a liść ulega deformacji. W miejscu żerowania widać drobne grudki, będące odchodami wciornastków. Szkodnik może mieć kilka (2-4) pokoleń w roku. Szkodniki zimują w resztkach roślinnych.

Wygląd szkodnika: Wciornastki wyglądem przypominają niewielkie przecinki z powodu silnie wydłużonego kształtu. Owad dorosły wciornastka tytoniowca jest długości do 1,2 mm i barwy od jasnożółtej do czarnej. Larwy są żółte. Dorosłe wciornastki posiadają 2 pary jasnych postrzępionych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki roślinne po zbiorach papryki należy usuwać, gdyż na nich mogą zimować wciornastki.
  • Nie powinno się uprawiać papryki w sąsiedztwie innych roślin żywicielskich wciornastków, do których należą: cebula, por, kapusta, ziemniak.
  • Środki ochrony roślin stosować natychmiast po zauważeniu dorosłych szkodników lub objawów żerowania. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.