Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zaraza ziemniaka

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophtora infestans.

Objawy: Zaraza ziemniaka jest najgroźniejszą chorobą ziemniaków. Szczególne intensywnie choroba występuje w lata chłodne i wilgotne. Najczęściej pierwsze objawy można zaobserwować w lipcu i sierpniu, choć przy sprzyjających warunkach może wystąpić również w czerwcu. Początkowo objawy choroby można zaobserwować na nadziemnych częściach roślin. Na liściach i łodygach ziemniaka pojawiają się nieregularne, brązowe, stopniowo powiększające się plamy. Na spodzie liści, w miejscach plam, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, widoczny jest biały nalot zarodników grzyba. Porażone liście zamierają. W późniejszym czasie, w trakcie zbioru ziemniaków, objawy można zaobserwować na bulwach. Na skórce bulw pojawiają się szarosine, stopniowo powiększające się plamy. W miejscach tych plam po przekrojeniu bulwy widoczne są rdzawe przebarwienia miąższu. Poprzez uszkodzenia spowodowane przez zarazę ziemniaka wnikają inne patogeny, które wkrótce powodują gnicie bulw. Silnie porażone rośliny mogą zamierać, dlatego należy bardzo szybko reagować stosując zabiegi ochrony roślin. Zaraza ziemniaka może spowodować również poważne szkody w trakcie przechowywania bulw ziemniaka.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do sadzenia należy stosować zdrowe bulwy ziemniaka.
  • Unikamy zbyt gęstego sadzenia roślin, aby zapewnić im odpowiednio przewietrzane stanowisko.
  • W ciągu sezonu prowadzimy regularną obserwację roślin, aby móc odpowiednio szybko zareagować w przypadku wystąpienia choroby. Możemy też skorzystać z pomocy z internetowego systemu wspomagania decyzji w ochronie przed sprawcą zarazy ziemniaka, dostępnego na stronie Instytutu Ochrony Roślin.
  • Na działkach nie powinno się uprawiać obok siebie pomidora i ziemniaka. Należy unikać uprawiania następczo w kolejnym sezonie wegetacyjnym, na tym samym stanowisku, ziemniaka po pomidorze i odwrotnie.
  • Zainfekowane, zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.
  • Po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych wykonujemy 3-4 zabiegi środkami ochrony roślin co 7-10 dni.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.