Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zmieniki na chryzantemie

Gatunek: Na chryzantemie występuje zmienik lucernowiec (łac. Lygus rugulipennis) należący do rzędu pluskwiaków.

Objawy: Szkodniki te żerują na wierzchołkach pędów, na liściach i w pąkach kwiatowych. Nakłuwając tkanki wysysają soki roślinne. Zmieniki podczas wkłuwania się do tkanek roślin wydzielają ślinę, w której znajdują się fitotoksyczne enzymy. W wyniku żerowania zmienników tkanka odbarwia się i powstają drobne nekrotyczne plamy. Uszkodzone liście marszczą się, a pędy są krótsze, gdyż mają zahamowany wzrost. Na pojedynczych płatkach kwiatów, również można zaobserwować brązowe, nekrotyczne plamki. Rozwijające się z zasiedlonych pąków kwiatowych kwiaty są zdeformowane. Zimują owady dorosłe w resztkach roślinnych, na miedzach, w ściółce i na wieloletnich plantacjach roślin strączkowych.

Wygląd szkodnika: Dorosły zmienik ma ciało długości 4,7-5,7 cm. Samice są koloru zielono-żółtego. Samce są mniejsze od samic i mają brązowo-czarne ubarwienie. Na grzbiecie widoczna jest żółta, trójkątna tarczka z czarnym rysunkiem. Larwy i niedojrzałe osobniki, są mniejsze zielone i nie posiadają jeszcze wykształconych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Środki ochrony roślin stosować w momencie zaobserwowania szkodnika lub objawów jego żerowania.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.