Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Dlaczego iglaki brązowieją? – 10 powodów

Brązowienie iglaków to sprawa dość skomplikowana. Wiele osób kontaktuje się z nami, zaniepokojonych gdy iglakom dzieje się coś podejrzanego i iglaki brązowieją. Bez szczegółowych informacji na temat czynników jakie wystąpiły w czasie uprawy ciężko jest określić co wywołało dany stan. Dlatego najważniejsza jest obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja – czynników otoczenia.

Powód 1: Naturalna wymiana igieł

Mimo, że iglaki to rośliny zimozielone to również wymieniają igliwie na nowe. Co kilka lat, albo w przypadku niektórych gatunków co roku wiosną lub jesienią można zaobserwować żółknięcie, a następnie brązowienie starszych igieł od strony wewnętrznej rośliny. Szczególnie niepokoi brązowienie tui od środka, ale pragnę uspokoić wszystkich posiadaczy tujowych żywopłotów, że jest to objaw normalny. Można starać się wytrzepywać uschłe gałązki ze środka rośliny, ale jest to pracochłonne. Igły większych drzew jak sosny czy świerki to doskonała ściółka. Warto więc pozwolić im opaść na siemię i pozostawić, aby pokryły glebę. Rozkładając się ściółka dostarczy dodatkowo próchnicy.

Inna przyczyną brązowienia igieł jest niedobór światła. Rośliny stykające się ze sobą albo rosnące blisko muru, który ogranicza dostęp do światła, naturalnie pozbywają się igliwia w zacienionym miejscu. Dlatego warto nie sadzić roślin iglastych zbyt ciasno, chyba że jest to żywopłot.

Powód 2: Choroby

Jest kilka chorób które mogą powodować brązowienie iglaków, m.in. fytoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni, czy zamieranie pędów.

Fytoftoroza to choroba, która odglebowo atakuje rośliny. Grzybnia przerasta wiązki przewodzące rośliny, przez co zapychając je uniemożliwia pobieranie wody, co prowadzi do zamierania poszczególnych pędów lub całej rośliny. Chorobę można zdiagnozować odcinając nożem fragment pędu, a widoczna będzie dokładna granica między zdrową a obumarłą, brązową tkanką. Fytoftorozę we wczesnej fazie rozwojowej zwalczysz środkiem Proplant 722 SL.

Opieńkowa zgnilizna korzeni grzybnia atakuje osłabione rośliny odglebowo. Pojedyncze rośliny np. w żywopłocie stopniowo bledną, żółkną i brązowieją. Najprościej zdiagnozować chorobę sprawdzając podstawę pędu. Kora będzie na niej widocznie odstawać (poduszka powietrzna) a pod nią zaobserwować można zbitą białą grzybnię. W podłożu widać sznury czarnej grzybni, która może rozciągać się na odległość kilkudziesięciu metrów i infekować inne rośliny. Choroba ta najczęściej występuje w ogrodach założonych na terenach poleśnych. Rośliny obumarłe należy bezwzględnie usunąć.

Zamieranie pędów na pierwszy rzut oka może się wydawać naturalnym zamarciem pędu wskutek złamania. Jednak choroba ta często objawia się zamarciem wierzchołka lub kilku wierzchołków jednocześnie jak np. u tui czy jałowców. Chorobę można zdiagnozować, po obrączce która występuje pomiędzy zamarła a zdrową tkanką. Chore pędy należy wycinać, a pozostałą część rośliny opryskać środkiem Switch 62,5 WG W przypadku porażenia większej części rośliny całkowicie usunąć.

Powód 3: Szkodniki

Niektóre szkodniki to cisi zabójcy. Na początku możemy nie zauważyć ich żerowania, a gdy dojdzie do brunatnienia igieł może być już za późno. Szkodników iglaków jest mnóstwo, ale najtrudniejsze do zauważenia są przędziorki oraz mszyce.

Przędziorki to miniaturowe roztocza które wysysając soki roślinne doprowadzają do powstania żółtych kropeczek, następnie żółknięcia i brunatnienia igieł. Ich znakiem rozpoznawczym jest bardzo drobna przędza pozostawiana na roślinie. Na przędziorki możesz zastosować środek Ortus 05 SC.

Mszyce żerują u nasad igieł wiec na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne. Wysysają soki również doprowadzają do zamierania i odpadania igieł. Mszyce zwalczysz środkiem Mospilan 20 SP.

Więcej na temat szkodników roślin iglastych dowiesz się od dr Agrecola

Powód 4: Niedobory składników pokarmowych

Prawidłowo odżywione iglaki wyglądają zdrowo i są odporniejsze na wpływ szkodliwych czynników, np. chorób, suszy, czynników atmosferycznych. Zdarza się że posadzone w mało żyznej glebie lub bez dostarczania składników pokarmowych przez wiele lat iglaki chorują ale na tzw. choroby fizjologiczne, czyli spowodowane niedoborem składników pokarmowych. Objawami chorób fizjologicznych mogą być chlorozy, brunatnienie oraz zasychanie końcówek igieł. Dlatego gdy tylko zaobserwujemy pierwsze oznaki chloroz niezwłocznie sięgnijmy do nawóz do iglaków. Najskuteczniejsze nawozy które przeciwdziałają brunatnieniu igieł to:

posypowy nawóz do iglaków przeciw brunatnieniu igieł

nawóz do iglaków przeciw brunatnieniu igieł Hortifoska

krystaliczny nawóz do tui przeciw brunatnieniu igieł

Powód 5: Przemarznięcie

Objawy przemarznięcia iglaków obserwujemy zwykle wiosną. Wrażliwe na mróz odmiany lub młode okazy nieosłonięte od zimnych wiatrów mogą bardzo ucierpieć. Rośliny mogą czasami przemarzać wskutek wiosennych przymrozków lub gdy występują bardzo duże różnice temperatur między nocą a dniem. Objawem przemarznięcia są żółknące, brązowiejące i więdnące gałązki.

Jeżeli rośliny już przemarzły możemy je wzmocnić stosując stymulatory wzrostu, np. Stymuflor-d Drożdże lub Stymuflor-k Konopie. Lepiej jednak zapobiegać przemarznięciu roślin. Rośliny które zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy i wzmocnić swój system korzeniowy z pewnością poradzą sobie w trudnych zimowych warunkach. Dlatego po pierwsze nie należy zbyt późno wykonywać formującego cięcia jesiennego, ponieważ zabieg pobudza do wypuszczania młodych pędów. A po drugie należy stosować nawożenie jesienne które przygotowuje rośliny do zimowego spoczynku. Nawóz jesienny do iglaków poprzez wysoką zawartość fosforu i potasu pomaga roślinom zdrewnieć, wzmocnić system korzeniowy, a także czyni rośliny bardziej odpornymi na suszę. Ostatnia cecha nawozów jesienna jest wyjątkowo ważna, ponieważ rośliny mogą również ucierpieć zimą wskutek suszy fizjologicznej. Jest to zjawisko, w którym roślina nie może pobrać wody z gruntu, ponieważ np. gleba jest zamarznięta, a operujące słońce wysusza igły. Młode i wrażliwe na mróz okazy dobrze jest również zabezpieczyć na zimę osłaniając białą agrowłokniną.

Powód 6: Przesuszenie

Niestety w Polsce mamy do czynienia z coraz dłuższymi okresami suszy. Rośliny zimozielone choć mają ochronne pokrywy woskowe chroniące je przed nadmierną tratą wilgoci, to jednak z długotrwałą suszą radzą sobie znacznie gorzej niż liściaste. Roślina liściasta, która zrzuci liście może w przyszłym roku wypuścić nowe i będzie się prezentowała równie atrakcyjnie, ale w przypadku gdy dojdzie do zamierania fragmentów iglaków wskutek suszy regeneracja nie jest już taka łatwa i może być tragiczna w skutkach. Przesuszona roślina, może całkowicie uschnąć.

Dlatego jeżeli mamy taką możliwość zainstalujmy nawadnianie w ogrodzie. Kolejnym sposobem na zapobieganie suszy jest gromadzenie wody deszczowej i używanie jej do podlewania ogrodu. Wykładając ściółki w ogrodzie zapobiegamy odparowywaniu cennej wody z powierzchni gleby. Jeżeli w ogrodzie masz do czynienia z luźnym piaskowym podłożem możesz do podłoża dodać Hydrożel, który magazynuje wodę i jest w 100% biodegradowalny.

Powód 7: Przelanie

Do przelania dochodzi najczęściej po okresie długotrwałych opadów, szczególnie gdy rośliny rosną na ciężkich gliniastych glebach. Może dojść do niego również wskutek nagminnego podlewania. Cała nadziemna część rośliny stopniowo blednie, żółknie i brązowieje. Cała roślina zamiera, ponieważ po jej wykopaniu możemy zauważyć że korzenie są zaczerniałe, zgnite i przy próbie pociągnięcia rozpadają się. Ponieważ iglaki o rośliny zimozielone przelanie może dawać objawy dopiero po dłuższym czasie. Rośliny wygląda jakby ucierpiała wskutek suszy, więc często trudno jest to utożsamić z przelaniem wynikiem czego próbując ratować roślinę często jeszcze dodatkowo podlewamy. A to dlatego, że zalany system korzeniowy przez brak dostępu powietrza jest przyduszony i gnije, więc nie pobiera wody.

Jeżeli mamy świadomość, że podłoże w naszym ogrodzie jest gliniaste warto rozluźnić podłoże np. piaskiem, lub podczas sadzenia iglaków zapewnić im warstwę drenażu, umożliwiającą odpływ wody.

Powód 8: Uszkodzenia mechaniczne

Jedna gałąź lub kilka stopniowo żółknie i brązowieje. Aby zdiagnozować problem dobrze jest przyjrzeć się podstawie pędu. Jeżeli jest ona nadłamana to znaleźliśmy odpowiedź. Czasami w trakcie prac ogrodniczych czy podczas transportu świeżo zakupionej rośliny może dojść do jej uszkodzenia. Do rozłamań może dochodzić zimową porą gdy roztapiający się ciężki śnieg zalega na gałęziach. Dlatego dobrze jest podwiązywać szczególnie kolumnowe okazy, które mogą się rozłamać przez zalegający śnieg.

Powód 9: Przesadzanie starszego okazu

Gdy roślina jest źle przygotowana do przesadzenia może zamierać od wierzchołka co objawia si brunatnieniem. Kupując rośliny starsze wybierajmy sprawdzone szkółki. Rośliny odpowiednio szkółkowane mają regularnie podcinane korzenie. Zabieg ten przygotowuje rośliny do przyjęcia się w naszym ogrodzie. Kupując rośliny kopane i sprzedawane w balotach podejmujemy pewne ryzyko. Zawsze tego typu rośliny sprzedawane są wczesną wiosną lub jesienią, ponieważ wtedy jest większe prawdopodobieństwo przyjęcia się w nowym miejscu. Najlepiej sadzić rośliny młode lub produkowane w pojemnikach, mają one wtedy lepsze możliwości adaptacji w nowym miejscu.

Przesadzając rośliny w ogrodzie musimy ją uprzednio do tego przygotować, np. obkopując dookoła korzenie kilka miesięcy wcześniej, a sam zabieg przesadzania przeprowadzić najlepiej jesienią lub wiosną.

Powód 10: Mocz (czernienie)

Jeżeli mamy w domu psa lub kota, jedną z prawdopodobnych przyczyn może być brązowienie spowodowane moczem. Jest to dość łatwe do poznania ponieważ w przypadku tuj pędy raczej czernieją niż brązowieją. Uszkodzenia znajdziemy właśnie w dolnych partiach wyższych roślin i są one zazwyczaj placowe o średnicy 10-30 cm. Nawet jeżeli nie podejrzewalibyśmy o to naszego pupila, bo nie złapaliśmy go za łapę, to jednak miejmy na uwadze że może mu się zdarzyć taki incydent. Psy zwykły „podlewać” miejsca już raz oznaczone. Jeżeli zauważyliśmy że jedna z roślin regularnie jest podlewana to możemy postawić wokół niej płotek.

Mamy nadzieję że przybliżyliśmy Ci temat brązowienia iglaków i teraz już nie będziesz miał problemu ze zdiagnozowaniem problemu.

 

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.