Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Jak podlewać storczyki – 10 porad, które mogą Cię zaskoczyć

Liście storczyków żółkną? A może stały się wiotkie i pozbawione jędrności? Zdarzyło Ci się, że cała rozeta liściowa odpadła od korzeni? A może zaobserwowałeś gnicie korzeni? 

Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiedziałeś TAK – to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przyczyną złego samopoczucia storczyków jest najczęściej ich nieumiejętne podlewanie. Przeczytaj artykuł do końca.

Jak podlewać storczyki?

To pytanie zadaje sobie wielu zaczynających przygodę ze storczykami. Storczyków nie podlewamy tradycyjną metodą jak większości kwiatów. Szczególnie jeśli chodzi o storczyki z rodzaju phalaenopsis i innych, które posiadają zielone, mięsiste korzenie. Zapewne zauważyliście, że kupione storczyki rosną w przepuszczalnym podłożu złożonym m.in. z kory. To dlatego, że ich naturalnym siedliskiem wzrostu są pnie i konary drzew, gdzie korzenie rozrastają się swobodnie. Te wyjątkowe rośliny wymagają więc wyjątkowego traktowania i podlewania. Pozostałe rodzaje storczyków, które mają małe białe korzonki, możemy podlewać tradycyjnie konewką.

Aby podlać storczyka, doniczkę wypełnioną korą i korzeniami, zanurzamy w misce z wodą (fot.1.) lub zalewamy wodą osłonkę (fot. 2.), w której znajduje się roślina. Ważne, aby podlewać tylko korzenie, cała rozeta liściowa ma znajdować się na powierzchni wody. Storczyka pozostawiamy na 20-30 min, aż swobodnie „napije się”. Po tym czasie wyjmujemy go z wody i czekamy, aż resztki wody odsączą się z doniczki (fot. 3.).

Fot. 1. Wstawianie do miski z wodą i nawozem – Biohumusem do storczyków.

Fot. 2. Zalewanie storczyka bezpośrednio w osłonce.

Fot. 3. Odlewanie wody z osłonki.

Poznaj 10 prostych zasad, których dobrze jest się trzymać podczas podlewania storczyków, szczególnie z rodzaju Phalaenopsis.

1. Podlewaj storczyka w godzinach porannych

Dlaczego właśnie o tej porze? Roślina pobiera najwięcej wody, przy udziale światła, podczas słonecznej części dnia. Dzięki temu nawet nadmiar wody zostanie przez roślinę pobrany. Podłoże oraz korzenie zdążą przeschnąć do wieczora. Podlewanie wieczorne to bardzo zła praktyka, która w efekcie może prowadzić do gnicia korzeni. W nocy roślina nie pobiera wody intensywnie .

2. Nie bądź nadgorliwy z podlewaniem

Pamiętaj: lepiej storczyka przesuszyć niż przelać. Nadmierne podlewanie prowadzi do żółknięcia liści, w konsekwencji do powolnego obumierania rośliny. Jeśli zauważysz, że liście są żółte, a korzenie gniją, zaprzestań podlewania na kilka tygodni.

Uwaga! Czasem zdarzy się że zakupione sadzonki storczyków posiadają gąbczastą wkładkę schowaną w centrum doniczki. Ma ona swoje zadanie — w szklarniach i kwiaciarniach zmniejsza potrzebę częstego podlewania. W warunkach domowych jednak sprawia, że podłoże obsycha zbyt wolno, przez co korzenie są narażone na gnicie. Należy ją więc usunąć z podłoża.

3. Najlepsza częstotliwość podlewania: raz w tygodniu latem, raz na 2 tygodnie zimą

Jest to ogólna zasada, jednak od reguły zawsze są wyjątki. Wszystko zależy bowiem od naturalnych predyspozycji danej rośliny. Na szybkość schnięcia podłoża wpływa wiele czynników: przewiewność podłoża, temperatura, wilgotność powietrza, wielkość rośliny i wiele innych. 

4. Storczyki w ciasnych doniczkach wymagają częstszego podlewania

Ciasno porastające doniczkę korzenie często zajmują więcej miejsca niż właściwe podłoże. Dlatego taka roślina szybciej pobiera wodę, a tym samym podłoże szybciej staje się suche.

5. Podlewaj storczyki dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie wyschnie

To złota zasada w naszym zestawieniu. Dlatego tutaj liczy się obserwacja. Wilgotność podłoża możemy sprawdzić wsadzając do podłoża drewniany patyczek. Gdy podlejemy roślinę, która ma jeszcze wilgotne podłoże, spowoduje to gnicie korzeni i żółknięcie liści.

6. Używaj wody deszczowej, a będziesz zaskoczony efektem

Nawet jeśli posiadasz tylko balkon, możesz spróbować nazbierać deszczówkę do miski. Twoje storczyki odwdzięczą się pięknym wyglądem. Woda deszczowa jest zbawienna dla tych roślin. Jest miękka, zawieszone są w niej różne pyły, pyłki roślinne, które stanowią cenną materię organiczną. Woda kranowa za to, zawiera szkodliwe dla storczyków minerały: wapienne i chlorki. Dlatego jeżeli nie masz wyjścia, użyj przegotowanej i odstanej kranówki. Często na korze, w której rosną storczyki można zobaczyć biały osad – to właśnie nadmiar minerałów. Szkodzą one korzeniom, powodują ich zasychanie, a w rezultacie roślina traci turgor (jędrność).

7. Zawsze podlewaj storczyki wodą o temperaturze pokojowej 

Wodę, która ma być użyta do podlewania, przetrzymuj przez przynajmniej 12 godzin w pomieszczeniu, gdzie rosną storczyki, tak aby zdążyła osiągnąć temperaturę otoczenia. Podlewanie zimną wodą, po pewnym czasie powoduje poważne zaburzenia fizjologiczne, które ostatecznie prowadzą do śmierci rośliny. To dla rośliny szok termiczny, którego efekt nie jest natychmiastowy, a często dopiero po pewnym czasie doprowadza do jej śmierci.

8. Nie podlewaj liści storczyków

Jeśli podczas podlewania zdarzyło Ci się zmoczyć liście, usuń wodę miękką, chłonną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Storczyki lubią zraszanie delikatną mgiełką. Duże krople cieczy mogą być powodem do powstania infekcji grzybowej, a wystawione na słońce, mogą zadziałać jak soczewka skupiająca promienie i spowodować poparzenie rośliny.

9. Nie zalewaj rozety liściowej wodą

To najgorszy grzech przy podlewaniu storczyka. Po podlaniu rośliny sprawdź czy środek rozety liściowej nie został zalany. Jeśli tak, jak najszybciej zbierz wodę chłonną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Natychmiast usuń nawet wodę od zraszania, jeśli skropliła się do rozety. Stagnacja wody pośrodku rozety to wyrok śmierci dla storczyka. W najlepszym wypadku zgnije szczytowy liść, a w najgorszym — po pewnym czasie storczyk zgnije u podstawy korzeni, a rozeta liściowa odłamie się od rośliny. 

10. Brak podlewania może zainicjować kwitnienie

Czasem storczyk potrzebuje okresu spoczynku. Może się zdarzyć, że gdy wydłużysz okresy bez podlewania, roślina dozna wstrząsu, który nakaże jej kwitnąć, aby zabezpieczyć się przed śmiercią. Chodzi jej przecież o przedłużenie gatunku, a poprzez kwiaty roślina rozmnaża się i wydaje nasiona, które inicjują kolejne pokolenie.

Poznałeś już wszystkie sekrety dotyczące podlewania. Mamy nadzieję, że były one dla Ciebie przydatne.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.