Któż z nas nie wie, czym są kiełki? Nie są one wcale nową modą. Były znane i cenione już w starożytnych Chinach. Do Europy dotarły dopiero w XVIII w., wraz z angielskim podróżnikiem J. Cook’em. Początkowo wzbudzały zachwyt wśród wegetarian, lecz gdy poznano właściwości zdrowotne tych małych, życiodajnych siewek, zaczęli się nimi interesować także inni konsumenci.
Dlaczego kiełki są takie zdrowe?
Kiełki zostały nazwane „wysokosprawną chemiczną fabryką witamin, wytwarzającą przeciwutleniacze i chlorofil oraz przetwarzającą minerały i pierwiastki śladowe w bardziej dostępną formę”. Dzieje się tak za sprawą enzymów, które uaktywniają się w kiełkujących nasionach. To dzięki nim w kiełkach powstają witaminy z grupy B, a także witamina A, C i E. Świeże kiełki bogate są w mikroelementy, sole mineralne, błonnik i wartościowe dla naszego organizmu białka oraz kwasy tłuszczowe omega–3. Regularne spożywanie kiełków przeciwdziała wielu schorzeniom, wzmacnia odporność oraz działa przeciwnowotworowo. Osoby liczące kalorie nie muszą się obawiać, gdyż kiełki są zdecydowanie mniej kaloryczne niż same nasiona lub produkty z nich wytwarzane.
Jak hodować kiełki? – Istnieje wiele sposobów hodowli.
Najpopularniejszym sposobem jest użycie kiełkownicy. Kiełkownica składa się z plastikowych (najczęściej przezroczystych) tacek z przykrywką i pojemnikiem na wodę. W kiełkownicy możemy hodować kilka rodzajów kiełków jednocześnie. Przepłukane letnią, przegotowaną wodą nasiona, w zależności od ich wielkości, należy moczyć od 2 do 12 godzin, a następnie umieścić w kiełkownicy. Tacki z kiełkującymi nasionami należy 2, 3 razy dziennie przepłukać wodą.
Kiełki można hodować również w słoiku, na sitku, w woreczku i na ligninie. Ten ostatni sposób znamy wszyscy ze szkoły podstawowej, nadaje się do hodowli rzeżuchy (pieprznicy), rzodkiewki, gorczycy i siemienia lnianego. Hodowla w woreczku z tkanin lnianych i konopnych odpowiednia jest dla dużych nasion fasoli, soczewicy, soi czy ciecierzycy. Namoczone nasiona umieszcza się w woreczku i 2, 3 razy dziennie przelewa wodą, po czym zostawia do odcieknięcia.
Jadalne kiełki możemy wyhodować z nasion: lucerny, brokułu, buraka, cebuli, pora, fasoli, gorczycy, kapusty, koniczyny, kozieradki, pieprznicy (rzeżuchy), słonecznika, soczewicy, soi, sezamu, grochu, gryki, jęczmienia, kalafiora, selera, rukoli, siemienia lnianego, dyni, czosnku, komosy ryżowej, migdałów, a nawet orzechów ziemnych.
Nie należy hodować kiełków z roślin psiankowatych: papryki, pomidorów czy ziemniaków, ponieważ zawierają solaninę, która jest toksyczna dla ludzi
Najlepiej jest kupować na kiełki nasiona specjalnie do tego celu przeznaczone. Nasiona ogrodowe, dostępne w sklepach ogrodniczych, mogą być zaprawione i zawierać niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje.
Kiełki, mimo swoich niewielkich rozmiarów, są bogate w składniki pokarmowe. Nie sprawiają problemów w uprawie i możemy je hodować w domu. Dzięki temu sięgniemy po świeże, pełne witamin warzywa nawet w środku zimy.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.