Rośliny zielarskie potrafią doskonale zastąpić kwiaty na naszych balkonach i parapetach okiennych.
Przyjemnie pachnące zioła najlepiej sadzić w miejscach, w których można docenić ich aromat. Warto je mieć wokół tarasu, albo pod oknami sypialni, tym bardziej, że przebywanie w ich pobliżu wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Można je posadzić wzdłuż ścieżki, wtedy każdemu przejściu nią towarzyszył będzie miły zapach.
Wybór stanowiska dla ziół
Dla większości ziół najlepsze jest stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru, który mógłby łamać delikatne łodygi. Zioła rosnące w słońcu wydzielają więcej olejków eterycznych. Najwięcej słońca potrzebują zioła pochodzące z cieplejszych rejonów świata: bazylia, lebiodka (potocznie zwana oregano), rozmaryn, estragon, lawenda, majeranek, szałwia i tymianek. Istnieją jednak i takie zioła, które doskonale czują się w półcieniu jak lubczyk, koperek, czosnek niedźwiedzi, melisa czy mięta.
Niektóre zioła są bardzo żywotne i szybko się rozrastają, zabierając miejsce posadzonym obok roślinom. Bardzo ekspansywne są: mięta, lebiodka, melisa i szałwia. Rośliny te tworzą silne i długie rozłogi. Dlatego uprawa pojemnikowa jest doskonała w przypadku tych gatunków ziół.
Zioła mogą rosnąć w każdej ziemi ogrodowej, choć najodpowiedniejsza będzie gleba szybko nagrzewająca się, próchniczna i przepuszczalna. Jeśli gleba jest za kwaśna (odczyn pH poniżej 6), należy ją zwapnować jesienią przed uprawą ziół. Do uprawy ziół nie nadają się ciężkie i podmokłe gleby gliniaste, w których korzenie roślin mogą gnić. Jeżeli w Waszym ogrodzie jest właśnie taka ziemia, wtedy najlepiej zrobić podwyższone rabaty, które umożliwią odpływ nadmiaru wody.
Pielęgnacja ziołowej rabaty
Zioła są łatwe w uprawie. W sezonie rabatę ziołową należy jedynie obficie podlewać i usuwać z niej chwasty. Nawożenie mineralne rozpoczynamy już w kwietniu specjalnie opracowanym nawozem do ziół w formie żelu. Nawożenie powtarzamy w połowie czerwca, aby nasze zioła ładnie i zdrowo wyglądały, a także były intensywnie wybarwione i pachnące. Stosujmy zawsze dawki sugerowane przez producenta, gdyż przenawożone rośliny są mniej aromatyczne i tracą swoje właściwości.
Ważnym aspektem w uprawie ziół jest ich systematyczne przycinanie. Zabieg ten jest niezbędny do równomiernego wzrostu roślin. Najczęściej obrywamy bądź obcinamy wierzchołki pędów, pozostawiając na łodydze około 3 liście. Uszczknięte listki dodajemy do potraw lub suszymy, aby wykorzystać je w okresie zimowym. Suszone zioła przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.