Przędziorki są małe i wyglądają nieszkodliwie, lecz potrafią spędzić sen z oczu niejednemu miłośnikowi roślin. To niewielkie roztocza, które bardzo ciężko dostrzec gołym okiem i które przy masowym występowaniu mogą powodować poważne szkody w uprawach domowych i ogrodowych. W krótkim czasie są w stanie wyrządzić ogromne szkody na zaatakowanych roślinach, dlatego reagujmy jak najszybciej, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy ich żerowania.
Spośród przędziorków najczęściej spotykany jest przędziorek chmielowiec. Żeruje on na ponad 180 gatunkach roślin. Jego cykl rozwojowy, w zależności od temperatury i wilgotności, trwa do 3 tygodni. W wyniku żerowania na liściach widoczne są małe, żółte plamki, które zlewając się ze sobą, powodują żółknięcie liści. Przędziorki przebijają skórkę liści, niszczą miękisz i wysysają zawartość komórek. Szkodliwe są wszystkie stadia ruchome szkodnika!
Przędziorki szybko się rozmnażają, a jedna samica może złożyć nawet 200 jaj. Ponadto wytwarzana przez nie przędza utrudnia zwalczanie przędziorków, ponieważ stanowi dla nich ochronę. Z powodu żerowania przędziorka zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna liści, w wyniku czego rośliny są słabiej odżywione. Uszkodzone rośliny wyglądają gorzej, nie kwitną lub kwitną słabo, wydają mniejsze plony i są podatne na choroby. Charakterystyczne dla występowania przędziorków jest pojawienie się delikatnej pajęczynki, przędzy na liściach. Poza tym widoczne są jasne przebarwienia na blaszce liściowej.
Istnieją niechemiczne metody walki z przędziorkiem. Pajęczaki te preferują suche powietrze, dlatego podwyższając wilgotność wokół rośliny, ograniczymy ich rozwój. Przy niedużej liczebności szkodników można ograniczyć ich występowanie, opryskując rośliny czystą wodą lub wodą z detergentem (np. mydłem). Można też przecierać liście miękką ściereczką. Nie należy zapominać o dolnej stronie liścia, gdyż to właśnie tam przędziorki żerują najliczniej. Nowością w ofercie Agrecol jest środek Limocide, którego substancją aktywną jest naturalny olejek pomarańczowy działający na przędziorki, a także szkodliwe owady oraz choroby grzybowe. Jest to więc uniwersalny środek 3 w 1, który można stosować w wielu problemach z roślinami.
Gdy szkodników jest dużo, a niechemiczne metody ochrony nie pomagają, należy wykonać zabieg ochrony roślin jednym z dostępnych akarycydów np. Ortus 05 SC*. Przędziorki stosunkowo szybko nabierają odporności na akarycydy, dlatego przy zwalczaniu tych roztoczy należy stosować rotację środków, czyli unikać stosowania środków z tej samej grupy chemicznej po sobie.
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.