Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Rośliny domowe przynoszące szczęście

Nie od dziś ludzie wierzą w moc przedmiotów i zachowań, które mają sprzyjać pomyślnemu przebiegowi różnych spraw w ich życiu. Kto z nas nigdy nie dostał w prezencie słonika symbolizującego szczęście lub nie chwycił się za guzik na widok kominiarza? Mimo iż zazwyczaj patrzymy na to z przymrużeniem oka, zapewne nie raz złapaliście się na tym, że odnaleziona wśród tysięcy koniczynek, ta z czterema listkami, wywołała u Was uśmiech na twarzy i poprawę nastroju. Okazuje się, że taką moc przypisuje się również roślinom, szczególnie w filozofii feng–shui. Według tej starożytnej praktyki wytwarzają one pozytywną energię, która ma ogromny wpływ na nasze życie i samopoczucie. Co więcej, rośliny postrzegane jako przynoszące szczęście, są często bardzo łatwe w utrzymaniu i podnoszą walory dekoracyjne w naszym otoczeniu.

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii)

Skrzydłokwiat jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Oczarowuje ona swoimi ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi o lancetowatym kształcie. Szczególną uwagę przykuwają również piękne kolbowate kwiatostany otoczone białymi pochwami. Uważa się, że roślina ta sprowadza pieniądze i szczęście do domu. Znana jest jednak głównie pod przydomkiem „kobiece szczęście”, który został jej nadany jeszcze w czasach starożytnych, na Bliskim Wschodzie. Jak głosi legenda, Astrate – bogini płodności, miłości i wojny, tchnęła w roślinę namiastkę szczęścia, które towarzyszyło jej w trakcie ceremonii zaślubin. Od tamtej pory wierzy się, że kobieta, która poszukuje miłości, znajdzie ją, jeśli otoczy skrzydłokwiat odpowiednią opieką i uwierzy w jego właściwości. Biały kolor kwiatów symbolizuje także niewinność i czystość. Często roślinę tę kupuje się jako prezent, ponieważ wnosi ona do domu harmonię i spokój. Mówi się, że kiedy w rodzinie panuje nieprzyjemna atmosfera, to skrzydłokwiat nie zabawi tam długo. Ponadto roślina posiada jeszcze inną wartościową cechę, która może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie; oczyszcza powietrze z różnych szkodliwych związków takich, jak dym tytoniowy, aceton, benzen, amoniak i formaldehyd. Potrafi wyłapać zarodniki pleśni z powietrza, jak również szkodliwe promieniowanie, generowane przez elektroniczne sprzęty domowe.

Skrzydłokwiaty stanowczo nie są zwolennikami przebywania na słońcu, dlatego świetnie radzą sobie w pomieszczeniach o świetle rozproszonym, półcienistych lub nawet zacienionych. Najlepszym podłożem dla rośliny będzie uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych wymieszana z gliną lub glinką do sadzenia w proporcji 3:1. Podlewanie powinno być obfite i częste, roślina lubi bowiem stale wilgotne podłoże (ale nie mokre), a na niedobór wody szybko reaguje oklapniętymi liśćmi. Jeśli chodzi o nawożenie skrzydłokwiatu, to warto stosować zarówno nawóz do roślin zielonych, jak i kwitnących. Idealnym rozwiązaniem będzie użycie pałeczek nawozowych do roślin zielonych w kwietniu, a w lipcu umieszczenie nowych pałeczek nawozowych dla roślin kwitnących. Szczególny nacisk kładzie się w przypadku tego gatunku na odpowiednią wilgotność powietrza, dlatego warto nasypać keramzytu do podstawki z wodą lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Pachira wodna (Pachira aquatica)

Pachira to oryginalna i bardzo popularna roślina, która zachwyca swoimi błyszczącymi liśćmi zebranymi w pióropusz. Znakiem rozpoznawczym rośliny jest możliwość zaplatania jej pędów w warkocz. W tym celu sadzi się razem kilka sadzonek pachiry, które następnie są prowadzone w taki sposób, aby z czasem splatały się i zrastały. Jest to moda utrzymująca się od lat 80. Według podań roślina po raz pierwszy została zapleciona w Tajwanie, co miało powstrzymać „ulatnianie się” szczęścia oraz pieniędzy. W kulturze jest uznawana za symbol fortuny i często nazywana „drzewem pieniężnym”. Na Dalekim Wschodzie do dziś wierzy się, że roślina daje gwarancję pomyślności w interesach.

Pachira preferuje stanowisko z dużą ilością światłą rozproszonego, ale poradzi sobie także w półcieniu. Podłoże do uprawy powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku ziemia do roślin zielonych lub wilgociolubnych. Dobrą metodą do zapobiegania nadmiernemu przesychaniu bryły korzeniowej jest wymieszanie ziemi z preparatem Hydrogel, magazynującym wodę. Podlewanie powinno być obfite, ale nie za częste. Najlepiej podlać roślinę wtedy, gdy ziemia po ostatnim nawadnianiu przeschła. W przypadku nawożenia odpowiednim preparatem będzie nawóz mineralny do roślin domowych o ozdobnych liściach. Należy pamiętać, że pachira jest wrażliwa na suche powietrze, dlatego najlepiej zapatrzyć się w nawilżacz powietrza
lub ustawić roślinę na podstawce z keramzytem i wodą.

Grubosz jajowaty (Crassula ovata)

Grubosz to sukulent o egzotycznym, drzewiastym pokroju. Żywo zielone, mięsiste i jajowate liście grubosza są bardzo podobne do jadeitu, z tego względu na Dalekim Wschodzie okrzyknięto go mianem Jade Plant. Przypisuje się mu przede wszystkim moc przyciągania pieniędzy i dobrobytu do domu. Roślina jest często wykorzystywania jako podarunek dla przyjaciół, którzy wprowadzili się do nowego domu. Grubosz ma przynosić też szczęście w finansach, z tego względu otrzymują go osoby otwierające własny biznes. Zgodnie z zasadą feng–shui rośliny, które posiadają okrągłe liście, przeganiają negatywną energię oraz pomagają się odprężyć. Spokój ducha, a zarazem fortuna? Brzmi zachęcająco!

Grubosze najlepiej odnajdują się na stanowisku jasnym, jednak bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne może powodować oparzenia liści. Należy unikać półcienia i miejsc blisko kaloryfera. Najlepszym podłożem dla rośliny będzie specjalistyczna mieszanka do kaktusów i sukulentów, ze względu na znaczną przepuszczalność. Roślina wytwarza płytki system korzeniowy, dlatego można sadzić ją w niewielkich, misowatych osłonkach. Podlewanie powinno być rzadkie, ale obfite. Przed kolejnym nawadnianiem ziemia powinna całkowicie przeschnąć. Mimo iż grubosze nie wymagają intensywnego nawożenia, to warto raz w miesiącu zastosować ten zabieg. Sprawdzi się tutaj odżywka do kaktusów i sukulentów Kaktus Strong, ponieważ wystarcza akurat na miesiąc. Roślina bardzo dobrze toleruje suche powietrze.

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

Pilea to tzw. roślina PRL-u, która dawniej gościła na każdym parapecie naszych babć. Po latach wróciła do łask i aktualnie jest jedną z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Charakterystyczne żywozielone, okrągłe liście, osadzone na długich ogonkach liściowych, są znakiem rozpoznawczym pilei. Z tego względu zyskała przydomek „pieniążka”, a czasem można spotkać również ją pod nazwą „ufo” lub „roślina naleśnikowa”. Kształt liści pełni kluczową rolę. Kojarzy się bowiem z monetami, przez co mówi się, że pilea przynosi swoim posiadaczom szczęście, dobrobyt oraz powodzenie finansowe. Jeśli zależy nam na podwojeniu majątku, powinniśmy podzielić się szczepką z inną osobą. Uważa się również, że należy znaleźć roślinie miejsce w północno-zachodnim rogu domu lub pokoju, gdyż przyciągnie wtedy pozytywną energię do naszego mieszkania. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie owocowania pilea wystrzeliwuje nasiona na duże odległości, dlatego można się spotkać z określeniem „wystrzałowa roślina”. Jest to też bardzo trafne określenie, zważając na atrakcyjny wygląd i łatwość w uprawie.

Stanowisko jasne, ale z dużą ilością rozproszonego światła będzie idealnym miejscem dla rośliny. Przy niedoborze światła ogonki liściowe mogą się wydłużać, a liście z czasem odpadać. Pieniążka najlepiej podlewać często, ale małymi dawkami. Przed następnym podlewaniem warto poczekać, aż podłoże przeschnie. Należy uważać, aby nie polewać wodą liści i ogonków liściowych, ponieważ może to doprowadzić do ich gnicia. Z tego względu najlepiej podlewać przez podsiąkanie. Odpowiednim podłożem będzie ziemia do roślin doniczkowych, którą można dodatkowo rozluźnić piaskiem lub perlitem, lub ziemia do kaktusów i sukulentów. Roślinę nawozimy, co 2-3 tygodnie od marca do września, najlepiej nawozem do roślin zielonych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj zastosowanie Biohumusu do roślin doniczkowych. Pieniążek toleruje wilgotność powietrza nawet na poziomie 40%.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.