W artykule podajemy gotowe rozwiązania na problemy z trawnikami, takimi jak: uporczywy mech, chwasty, żółknięcie traw.
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z TRAWNIKAMI
Problem: mech
Mech pojawia się najczęściej w miejscach zacienionych oraz wilgotnych. Jeśli mamy bardzo dużo mchu na trawniku, należy się zastanowić, jaka może być tego przyczyna. Możliwe przyczyny występowania mchu oraz sposoby, jak sobie z nimi radzić, prezentujemy w osobnym artykule.
Sposoby na mech na trawniku:
Zastosuj nawóz do trawnika z mchem – zawiera on żelazo, które zapobiega rozwojowi uciążliwego mchu, psującego wygląd trawnika.
Jesienią posyp trawnik wapnem tlenkowym, które odkwasza podłoże i ogranicza rozwój mchu.
Przy dużej ilości mchu zastosuj preparat Mogeton 25 WP*.
Problem: chwasty na trawniku
Chwasty na trawniku to zjawisko nieuniknione. Jeśli są to chwasty pojedyncze, to można je łatwo usunąć ręcznie. Jeśli jednak jest ich więcej, to świadczy o osłabieniu trawy, która zbyt wolno się zagęszcza i słabo konkuruje o stanowisko z chwastami.
Sposoby na chwasty na trawniku:
Zastosuj nawóz do trawników na chwasty Agrecol, który przyspiesza wzrost trawy i ogranicza rozwój chwastów.
Gdy chwastów na trawniku jest bardzo dużo, należy sięgnąć po środki ochrony roślin i wykonać oprysk. Jak to zrobić i które środki zastosować? Zobacz w artykule “Odchwaszczanie trawników”.
Problem: Zbyt częsta potrzeba koszenia
Pielęgnacja trawnika to dla wielu ogrodników sposób na relaks i czysta przyjemność. Jeśli jednak trawa rośnie zbyt intensywnie i trzeba ją kosić co kilka dni, to pielęgnacja staje się kłopotliwa.
Sposoby na zbyt intensywnie rosnącą trawę:
Intensywnie rosnąca trawa oznacza, że zastosowaliśmy zbyt dużo nawozów. Należy dać murawie “odpocząć” na miesiąc lub dwa i zaprzestać nawożenia. W tym czasie trawa zużyje składniki pokarmowe, których ma w zapasie.
Nie należy jednak zupełnie rezygnować z nawożenia trawników w sezonie wegetacyjnym, bo osłabienie murawy chętnie wykorzystają chwasty i mech. Przy kolejnym nawożeniu zastosujmy więc nawóz z małą ilością azotu lub bez azotu np. nawóz jesienny Agrecol przygotowujący trawniki do zimy.
Problem: Puste place na trawniku
Po niektórych zabiegach pielęgnacyjnych zostają na trawniku niewielkie puste place lub przerzedzona trawa. Dzieje się tak np. po usuwaniu mchu lub chwastów. Tym problemem trzeba się szybko zająć, bo w wolnych miejscach chętnie pojawią się nowe chwasty.
Sposoby na zbyt rzadką murawę:
Rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu do zakładania i regeneracji trawników Agrecol, który wspomaga krzewienie słabych darni.
W przypadku dużych “dziur” w murawie (np. po usuwaniu kretowiska) może się okazać konieczne wykonanie dosiewki trawy.
Zabiegi regenerujące trawnik
Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie, nawożenie i podlewanie. Trawnik, zwłaszcza wieloletni, może wymagać także zabiegów mechanicznych, które poprawiają jego wygląd. Bez nich darń z czasem będzie się zbyt mocno zagęszczać i w efekcie “dusić”, słabo rosnąć i żółknąć. Poniższe zabiegi mechaniczne najlepiej jest wykonywać raz do roku.
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.