Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wawrzynek – wiosenny krzew

Wawrzynek wilczełyko, czyli Daphne mezereum jest niewielkim krzewem, dorastającym do 1,5 m wysokości. Zasięg jego naturalnego występowania sięga również do Polski. Na stanowiskach naturalnych jest objęty ochroną. Istnieją miejsca w lasach liściastych, gdzie można go spotkać.

wawrzynek wiosenny krzew

Wawrzynek – jak wygląda?

Charakterystyczna dla niego jest pora kwitnienia, która przypada na okres wczesnowiosenny (marzec – kwiecień). Kwiaty koloru różowego, białego, a nawet różowo-fioletowego rozwijają się jeszcze przed rozwinięciem się liści. Kwiaty są wonne, ich słodki zapach wyczuć można nawet z kilku metrów. Ozdobne są również owoce, które w drugiej połowie lata przybierają kolor żółty lub czerwony, a jesienią opadają. Pędy są długie, wyprostowane, błyszczące. Liście kształtu lancetowatego, lekko zaokrąglone, ułożone skrętolegle, szczególnie w części szczytowej pędu. Po roztarciu liście mają nieprzyjemny zapach.

Wawrzynek w ogrodzie

Wawrzynek wymaga stanowisk cienistych lub półcienistych. Preferuje gleby wilgotne, wapienne, o pH zasadowym. Jest bardzo wrażliwy na susze. Poza bardzo wczesnym kwitnieniem, wielką zaletą krzewu jest jego całkowita mrozoodporność.

Należy pamiętać, że wawrzynek bardzo źle znosi cięcie i bardzo wolno się po nim regeneruje. Jeśli jesteśmy zmuszeni do cięcia, skróćmy jedynie pędy kwiatostanowe. Krzew ten również niezbyt dobrze znosi przesadzanie, więc wybierając dla niego miejsce w ogrodzie, należy je dobrze przemyśleć.

Wawrzynek lubi glebę żyzną, dlatego wczesną jesienią nie należy zapomnieć o jego nawożeniu nawozami organicznymi – obornikiem granulowanym Agrecol. Wiosną natomiast można zastosować nawóz mineralny, który utrzyma zasadowy odczyn podłoża – nawóz do roślin cebulowych i bylin Agrecol.

wawrzynek wiosenny krzew

Wawrzynek, ze względu na powolne tempo wzrostu, świetnie nadaje się do małych ogrodów.

Wawrzynek jest krzewem, który będzie jednym z pierwszych zwiastunów wiosny w naszym ogrodzie. Jeśli nie przeszkadzają nam jego trujące właściwości, to rozważmy posadzenie wawrzynka. Zwłaszcza, jeśli mamy w ogrodzie cieniste miejsca, z którymi nie bardzo wiemy, jak postępować.

Dobrym pomysłem jest posadzenie tej rośliny w pobliżu domu, aby można było podziwiać jego kwitnienie z okna. W lecie, gdy więcej czasu spędzamy na zewnątrz, krzew ten nie jest już aż tak efektowny. Często radzi się też sadzenie wawrzynka w pobliżu ciemierników, ze względu na podobne wymagania stanowiskowe i terminy kwitnienia.

UWAGA – TRUJĄCY!

Należy mieć na uwadze, że wszystkie części rośliny są silnie trujące, a zwłaszcza jej owoce. Krzew nie powinien być sadzony w pobliżu miejsc, w których bawią się dzieci, zwłaszcza, że czerwone owoce mogą wyglądać dla nich atrakcyjnie.

wawrzynek wiosenny krzew

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.