Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zimowy oczar

W naszym klimacie mało jest roślin kwitnących zimą. Jedną z takich perełek jest oczar wirginijski, Hamamelis virginiana. Jest krzewem lub małym drzewem pochodzącym z Ameryki Północnej i Kanady. Wyjątkowość zyskał dzięki nietypowym kwiatom oraz porze kwitnienia.

zimowy oczar

Kwitnienie

Oczar wirginijski może kwitnąć późną jesienią lub zimą. Ma charakterystyczne, żółte kwiaty o płatkach w kształcie wąskich tasiemek. Po przekwitnięciu tworzy owoce, zawierające czarne nasiona.

Oczar jest cennym krzewem nie tylko ze względu na kwiaty. Ma również mięsiste, dekoracyjne liście, które jesienią przybierają kolor żółty lub pomarańczowy. Na rynku dostępne są odmiany o kwiatach żółtych, ale również pomarańczowych i czerwonych.

Oczar – wymagania i stanowisko

Nie ma dużych wymagań siedliskowych oraz pielęgnacyjnych. Można go sadzić w grupach lub pojedynczo jako soliter. Jest drzewem lub krzewem często sadzonym przy placach zabaw, jest bezpieczny dla dzieci oraz pełni funkcje edukacyjną, pokazując najmłodszym dynamikę okresu wegetacji. Dla oczaru należy wybrać odpowiednie miejsce. Krzew ten rozrasta się silnie, dlatego nie sadźmy go w zbyt dużym zagęszczeniu, zbyt blisko ogrodzeń lub innych roślin. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych, nie wymaga za to cięcia. W okresach skrajnej suszy należy go podlać.

zimowy oczar

Oczar – właściwości

Oczar wirginijski posiada również właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Wyciągi z niego można spotkać w wielu kosmetykach. Bogaty jest w taniny, które zapobiegają krwotokom. Ponadto zawiera garbniki i flawonoidy, te zaś pozytywnie wpływają na skórę, łagodząc podrażnienia i ujędrniając ją.

Kwiaty oczaru, przykryte śniegiem, wyglądają wręcz bajkowo. Hamamelis virginiana zaczaruje swoim urokiem każdy zimowy ogród.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.