Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Fytoftoroza na storczykach

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora cactorum, Phytophthora cinnamomi, Phytophthora nicotianae var. nicotianae.

Objawy: Objawy fytoftorozy mogą się nieco różnić w zależności od gatunku storczyka. Objawy choroby mogą się pojawić na storczykach uprawianych w domach w ciągu całego roku. U falenopsisa pierwszym objawem choroby są ciemnozielone, małe lekko zagłębione plamy zlokalizowane przy nasadzie liścia. Plamy te z czasem brązowieją i rozszerzają się obejmując całą szerokość blaszki liściowej. Tego typu plamy mogą pojawić się również w innych częściach liścia, np. na jego wierzchołkach lub brzegach. Porażone liście zamierają, a silnie rozwinięta choroba może doprowadzić do zamierania całych liści. W przypadku porażenia katlei na liściach występują duże, purpurowo-brązowe, a następne czarne plamy. Natomiast na kwiatach i bulwach katlei pojawiają się nekrotyczne plamy. U cymbidium początkowo małe, brunatne plamy pojawiają się u podstawy pędów. Plamy te stopniowo powiększają się w stronę wierzchołka, doprowadzając do matowienia, żółknięcia i zamierania rośliny nad miejscem porażenia. Objawy w postaci brunatnych, stopniowo powiększających się plam mogą występować również w różnych miejscach liścia.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne, aby nie zalegała w nim woda, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi choroby. Większość storczyków preferuje podłoże dobrze przepuszczalne, np. z kory.
  • Czasami w podłożu do storczyków można znaleźć gąbki chłonące wodę, umieszczane przez producentów. Takie gąbki należy wyjąć z podłoża, ponieważ zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu zawilgoceniu podłoża.
  • Podczas zakupu storczyków należy wybierać zdrowe rośliny.
  • W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.