Fytoftoroza na storczykach
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora cactorum, Phytophthora cinnamomi, Phytophthora nicotianae var. nicotianae.
Objawy: Objawy fytoftorozy różnią się nieco w zależności od gatunku storczyka. Objawy choroby mogą się pojawić na storczykach uprawianych w domach w ciągu całego roku. U falenopsisa pierwszym objawem choroby są ciemnozielone, małe, lekko zagłębione plamy zlokalizowane przy nasadzie liścia. Plamy te z czasem brązowieją i rozszerzają się obejmując całą szerokość blaszki liściowej. Tego typu plamy mogą pojawić się również w innych częściach liścia np. na jego wierzchołkach lub brzegach. Porażone liście zamierają, a silnie rozwinięta choroba może doprowadzić do zamierania całych liści. W przypadku porażenia katlei na liściach występują duże, purpurowo-brązowe, a następnie czarne plamy. Natomiast na kwiatach i bulwach katlei pojawiają się nekrotyczne plamy. U cymbidium początkowo małe, brunatne plamy pojawiają się u podstawy pędów. Plamy te stopniowo powiększają się w stronę wierzchołka, doprowadzając do matowienia, żółknięcia i zamierania rośliny nad miejscem porażenia. Objawy w postaci brunatnych, stopniowo powiększających się plam mogą występować również w różnych miejscach liścia.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne, aby nie zalegała w nim woda, ponieważ takie warunki sprzyjają rozwojowi choroby. Większość storczyków preferuje podłoże dobrze przepuszczalne np. z kory.
- Czasami w podłożu do storczyków można znaleźć, umieszczane tam przez producentów, gąbki chłonące wodę. Należy je usunąć, ponieważ mogą doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia.
- Podczas zakupu storczyków wybierać zdrowe rośliny.
- W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – niezwłocznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.