Misecznik cytrusowiec na storczyku
Gatunek: Misecznik cytrusowiec (łac. Coccus hesperidum) to pluskwiak z rodziny miseczkowatych, z nadrodziny czerwców.
Objawy: Miseczniki mogą występować na różnych częściach storczyka: liściach, pędach kwiatowych oraz kwiatach. Szkodniki te są wyraźnie widoczne, ponieważ wytwarzają charakterystyczne brązowe, prawie półkuliste miseczki o średnicy około 3-7 mm. Zimujące larwy wbijają się aparatem gębowym (kłujką) w tkankę. Następnie nieruchomieją i zaczyna się tworzyć na nich tarczka, przytwierdzona na stałe do miejsca żerowania. Miseczniki występują zwykle na dolnej stronie blaszki liściowej, wzdłuż jej brzegu. Na górnej stronie liścia objawem żerowania szkodnika są żółte plamy. Samica składa nawet 5000 jaj pod tarczkę i ginie. Jaja są ukryte pod tarczką do kolejnego roku, po czym z jaj wylęgają się larwy. Śladem żerowania miseczników jest również kleista substancja nazywana rosą miodową. Substancja ta zalepiając powierzchnię liści, ogranicza asymilację. Miseczniki wysysają soki z komórek roślinnych osłabiając kondycję rośliny. W dużej liczebności szkodniki mogą spowodować zamieranie zaatakowanych części roślin.
Wygląd szkodnika: Miseczniki to czerwce, których samice mają wielkość 2-7 mm, natomiast samce mają około 2 mm. Samice tego gatunku pokryte są charakterystyczną wypukłą, brunatną tarczką w kształcie miseczki. Samice, po wbiciu kłujki w tkankę, żerują pozostając w jednym miejscu do końca życia. Odnóża oraz oczy zostają zredukowane, a tarczka przykleja się do kory. Samce miseczników są uskrzydlone i posiadają jaśniejszą tarczkę niż samice. Larwy są początkowo zielonkawo-żółte, z czasem brunatnieją.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Nielicznie występujące szkodniki można usuwać ręcznie, ale jest to bardzo czasochłonna praca i jedynie ogranicza populację szkodników. Po usunięciu miseczek można jeszcze przetrzeć liście szmatką nasączoną roztworem mydła potasowego.
- Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonywać w momencie zaobserwowania wystąpienia szkodnika.