Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na berberysie

Gatunek: Na berberysie występuje mszyca kwaśnicowa (łac. Liosomaphis berberidis).

Objawy: Mszyce kwaśnicowe żerują w koloniach na dolnej stronie liści oraz niezdrewniałych, zielonych pędach berberysu. Szkodniki najczęściej na żer wybierają miejsca zlokalizowane w szczytowych częściach roślin, gdzie tkanka jest najmłodsza. Liście wskutek działalności mszyc deformują się i odbarwiają, co znacząco obniża wartość dekoracyjną krzewów. Mszyce wysysają soki roślinne i doprowadzają do ogładzania roślin. Młode pędy i stożki wzrostu, zaatakowane przez mszyce wolniej wzrastają, albo w ogóle przestają rosnąć. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te pokrywając powierzchnię liścia ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Mszyca kwaśnicowa to niewielki owad wielkości 1-2,5 mm, który żeruje w koloniach, liczących setki osobników. Bezskrzydłe dorosłe osobniki oraz larwy są zielone, pomarańczowe lub różowawe. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Mszyce migrujące na inne rośliny posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.