Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na storczykach

Gatunek: Na storczykach występuje mszyca brzoskwiniowa zwana również brzoskwiniowo-ziemniaczaną (łac. Myzus persicae).

Objawy: Pierwsze mszyce można zaobserwować w maju. Uskrzydlone osobniki przylatują przez okna domów na uprawiane storczyki. Mszyce mogą zostać również zawleczone ze szklarni, w której były uprawiane storczyki. Mszyce żerują w koloniach głównie na pąkach kwiatowych, szypułkach kwiatowych i w kwiatach. Mszyce wysysają soki z komórek i powodują, że rośliny cechuje osłabiony wzrost. Na liściach mszyce pozostawiają lepką rosę miodową – spadź, która ogranicza proces fotosyntezy i utrudnia wymianę gazową. Do spadzi często poprzyklejane są wylinki mszyc.

Wygląd szkodnika: To niewielki owad wielkości 1,8-3,0 mm. Larwy mszycy brzoskwiniowej mają barwy żółtozielone, zielone, a nawet różowe. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł. Osobniki uskrzydlone mają ciemną głowę i oliwkowozielony tułów.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc na ziemniaku należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.