Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zgorzel zgnilakowa na storczykach

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Pythium ultimum.

Objawy: Patogen może porażać na każdym etapie rozwoju storczyków, infekując zarówno młode sadzonki jak i w pełni dojrzałe rośliny. Patogen poraża rośliny odglebowo. Rośliny wskutek choroby rosną słabo. Liście tracą barwę, żółkną, tracą turgor (nawodnienie) i marszczą się. Po wyjęciu rośliny z doniczki wyraźnie widoczne są brunatne, przegniłe korzenie. Liście bardzo łatwo dają się oderwać od szyjki korzeniowej. Roślina wskutek utraty systemu korzeniowego zamiera. W warunkach wysokiej wilgotności chore tkanki pokrywają się białym, delikatnym nalotem grzybni.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Podłoże do sadzenia roślin powinno być kupowane ze sprawdzonych źródeł.
  • Nie powinno się powtórnie wykorzystywać podłoża do sadzenia roślin.
  • Należy usuwać chore rośliny, które są źródłem infekcji dla innych roślin.
  • Nie należy dopuszczać do nadmiernego przelewania podłoża.
  • Czasami w podłożu do storczyków można znaleźć gąbki chłonące wodę, umieszczane przez producentów. Takie gąbki należy wyjąć z podłoża, ponieważ zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu zawilgoceniu podłoża.
  • Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Przed wykonaniem oprysku należy wymienić roślinie podłoże.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.