Zwójki na jabłoni
Gatunek: Gatunki zwójek występujące na jabłoni: zwójka siatkóweczka, bukóweczka, różóweczka, wydłubka oczateczka. Zwójki należą do rzędu motyli.
Objawy: Szkody na jabłoniach wywołują larwy, czyli gąsienice zwójek. Zimują jaja w złożach na powierzchni kory. Wiosną w okresie różowego pąka jabłoni wylęgają się gąsienice. Początkowo młode gąsienice żerują na najmłodszych liściach. Później tworzą oprzęd, sklejając liście w rurki. Mogą również sczepiać przędzą liście i kwiaty tworząc luźne rozety. Larwy wygryzają otwory w liściach. Gąsienice mogą również uszkadzać powierzchnię owoców wskutek czego powstają skorkowaciałe plamy. W ten sposób spada wartość handlowa owoców.
Wygląd szkodnika: Dorosłe motyle są wielkości od 19 mm (samce) do 24 mm (samice). Skrzydła przednie są barwy jasnobrązowej, oliwkowej, oliwkowobrunatnej do purpurowo-brązowej z ciemnym rysunkiem. Skrzydła tylne motyli są szare, bez wzorów. Larwy, czyli gąsienice zwójek są barwy ciemnozielonej od góry i jasnozielonej od dołu. Posiadają brązową głowę.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Zabiegi przeciwko zwójkom należy przeprowadzać od momentu wylęgania młodych larw tj. od fazy pierwszego liścia do końca dojrzewania owoców z zachowaniem okresu karencji.